Ето я истинската Снежанка, вдъхновила братя Грим
Надгробна плоча на германска аристократка от 18 век, вдъхновила братя Грим за написването на една от най-популярните приказки на света – „Снежанка“, привлича посетители в германски музей, пише „Дейли мейл”.
Любопитният експонат отскоро е част от колекцията му и за първи път беше показан на посетителите преди броени дни. Погребалният камък е на баронеса Мария София фон Ертал – жената, докоснала сърцата и фантазията на двамата разказвачи, смятат експерти.
Нейната история послужила за ядрото, около което находчивите творци създали емблематичния образ на един от най-обичаните персонажи от детските книжки – Снежанка, или поне така твърди директорът на музея Холгер Кемпкенс.
По това време двамата братя живеели на около 50 км от нейното родно място, пояснява още той. Интересна е и съдбата на надгробната плоча. Тя била поставена в двора на стара църква в Бамберг. А самият факт, че такава плоча съществува, означава, че погребаната е била със знатно потекло.
По това време жените от простолюдието не получавали надгробни плочи. След като през 1804 г съборили църквата, в която вон Ертал била положена да почива, камъкът бил преместен в местна болница. Две столетия по-късно бил прибран от местно семейство, което по-късно го реставрирало и го дарило на градския епархийски музей в Бамбург. Там плочата веднага се превърнала в атракция за местните посетители, горди от предполагаемата връзка на района им с известната приказка, публикувана от Братя Грим през далечната 1812 г.
Баронесата е родена и израснала в двореца в Лохр, разположен на около 100 км от Бамберг. Историята на дамата се славела с изключителна популярност през 19 век. През годините редица историци откриват необичайни и много точни съвпадения между историите на Снежанка и на Мария София фон Ертал.
Баща ѝ – Филип Кристов фон Ертал, бил благородник, който се жени повторно, след като съпругата му починала. Мащехата, подобно на тази от приказката, се оказала изключително властна и безсърдечна жена.
От векове Лохр е град, известен с производството на стъкло и огледала. Именно на фабрика за огледала бил собственик и бащата на София. Оттам вероятно идва и идеята на братята за омагьосаното огледало в приказката.
В същия музей дори се пази до днес едно от тези огледала, притежание на Филип Кристов, известно като „огледалото на мащехата“. Съвпаденията на спират дотук. В приказката има мрачна и зловеща гора в близост до дома на Снежанка. Гората извън пределите на Лохр също била изключително опасна, защото там живеели бездомници и крадци.
В оригиналната версия на приказката Снежанка била принудена да бяга през седем хълма, преди да намери подслон в къщичката на седемте джуджета, която се намирала близо до мина.
В близост до Лохр също има мина, до която, забележете, се стига през седем хълма. По това време, уви, в мините работели деца и джуджета. За нещастие София нямала късмета на двойничката си от приказката. Тя не била целуната от принц и не живяла щастливо и охолно като измислената героиня на Грим.
Още девойка, тя загубила зрението си и починала на 71-годишна възраст в манастир – самотна, без съпруг и деца.
Източник: woman.bg